ULUSLARARASI STANDART NEDİR? NEDEN KULLANILIR?

Bu yazımızda uluslararası standartların amacı ve ne için kullanıldığından bahsedeceğiz, bildiğimiz üzere nihai tasarımı tamamlanmış ve imalat aşamasına geçecek olan bir ürünü, sistemi ya da makineyi oluşturan her parça veya malzeme uluslararası standartlara tabiidir. Peki uluslararası standart ile neyi kastetmek istedik isterseniz konuyu açalım.

Uluslararası standart demek dünyada aynı ürünü ya da parçayı üreten firmaların belirlenmiş boyutlarda ve toleranslarda üretim yapmaları için birtakım kuralların koyulması ve bu kuralların belge üzerinde tescil edilmesidir. Örneğin A firması rulman yatağı üretiyor B firması da rulman yatağı üretiyor burada tasarımsal farklılıklar olabilir ama bağlantı deliklerinin ölçüleri, delikler arasındaki eksen mesafeleri gibi bazı ölçüler değiştirilemez, bunlar belirlenmiş kurallara tabiidir yani diğer adı ile standartlaşmıştır. Diyelim bir makine tasarladınız/ürettiniz ve bu ürettiğiniz makinenin parçası olan rulman yatağının değiştirilmesi gerekiyor A markası pahalı B markası daha ucuz bu iki markanın ürününün aynı şekilde mil ölçüsü bağlantı delikleri standart(aynı) olduğu için siz ikisinden birini ya daha ucuz, ya da daha kaliteli olduğu için seçmek zorunda kalırsınız, çünkü örnekte de bahsettiğimiz gibi bazı ölçüler standarttır, bu da ürüne daha kolay ulaşmayı ve ticareti kolaylaştırır. Ben yukarıda rulman yatağını örnek vererek kısaca açıklamaya çalıştım siz bu örnekleri otomotiv sektöründen tutunda mobilya ve beyaz eşya dahil kullandığımız hazır bağlantı elamanlarına kadar çoğaltabilirsiniz.

Kullandığımız baret, ayakkabı, kıyafet, eldiven, maske gibi ekipmanlar/ürünler de uluslararası standartlara tabiidir, mesela eldiven, ve kıyafet beden ölçüleri de bellidir kafamıza göre gidip mağazadan her ölçüden kıyafet alamıyoruz çünkü bu ölçüler XS,S,M,L,XL gibi harfler ile kategorize edilerek beden ölçüleri belirlenmiştir yani standartlaşmıştır
Standartlaşmanın dünyada ticareti arttırmak, bilgi alışverişi ve anlaşmaları kolaylaştırmak, üretimde verimlilik sağlamak, insan hayatının sağlığını ve güvenliği sağlamak gibi birçok faydaları vardır.
Ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılan bazı standartlar vardır bunlar;
– ISO: (International Organization for Standardization), Uluslararası [...]